גן החיות של בלגרד

גן החיות של בלגרד

גן החיות של בלגרד מכונה "גן התקווה הטובה" הוא אחד מגני החיות הוותיקים בדרום מזרח באירופה. הגן משתרע על שטח של 17 דונם וכולל כ-150 מינים של חיות וסה"כ כ-2000 בעלי חיים.

הגן מפורסם בעיקר בזכות האוסף הגדול בעולם של אריות לבנים והוא מעורב בפרויקטים בינלאומיים שמגדלים מינים בסכנת הכחדה כגון (בורנאו אורנגאוטן, אריה לבן, טפיר שפלה ונמר בנגלי).

גן החיות נוסד ב-1936 ושימש גם כמקום בילוי לבית המלוכה של סרביה. הוא שוכן במבצר של בלגרד מה שהופך אותו לנגיש ונוח להגעה לתיירים שמגיעים לעיר.
מומלץ לבקר באזור ה- baby zoo שם יש מגוון חיות צעירות וקטנות שילדים יכולים לשחק איתם.

בשנת 2019 נוסף מתחם חדש לפינגווינים, אך לצערנו הוא נסגר לביקור כרגע בגלל רגישותם לקורונה.

נגן וידאו

מבוגר – 550 דינר
ילד- (3-15) – 350 דינר
פעוטות עד גיל 3 – חינם
הנחות לקבוצות של 15 אנשים ומעלה

מתי מומלץ לבקר?

גן החיות פתוח כל השנה, אך שעות הפעילות משתנות לפי עונות השנה. למי שמגיע בחודשי הקיץ אנחנו ממליצים לבקר מוקדם בבוקר או בערב, מכיוון שבלגרד מאופיינת בימי קיץ חמים.

עם מה ניתן לשלב את גן החיות?

מכיוון שגן החיות נמצא למרגלות המבצר אנחנו ממליצים לשלב אותו בסיור במקומות המתויירים במבצר והעיר העתיקה. בנוסף צמוד לגן בחודשי אביב, קיץ וסתיו פועל מיני לונה פארק לילדים.

אורחים מפורסמים שחיים בגן החיות

מויה התנין הידוע של בלגרד הגיע לגן החיות בשנת 1937. קורות חייו מספרים שהוא שרד את הפגזות הגרמנים וגם את הפגזות השחרור של בעלות הברית והוא אוכל פעם בשבוע 5 קילו בשר. גילו המדויק אינו ידוע, אך מה שבטוח שהוא התנין המבוגר ביותר בעולם.

מויה מסכים עם הביטוי “והדרת פני זקן” ומקווה לזכות בביקורכם בגן החיות.

מויה התנין
מויה התנין

סאמי השמפנזה

גן החיות הפך לאירוע תקשורתי עולמי בשנת 1988 כאשר שימפנזה זכר, בשם סמי, הצליח להימלט ממנו פעמיים ולטייל במרכז העיר.

הפסל של סאמי השימפנזה
הפסל של סאמי השימפנזה

הבריחה הראשונה-
סמי אשר הגיע לבלגרד ב- 1988 ותוך כחודש ימים הצליח לשבור את הכלוב בו שהה ולצאת לטייל ברחבי העיר. האגדה מספרת שעוברי אורח נבהלו כאשר ראו את סמי השימפנזה מסתובב ברחוב, ואף חלקם העידו שהוא ניסה לגשת אליהם כדי לנשקם, אך הפחד מן החיה הגדולה גרם להם לברוח מהר יותר.

לאחר שטייל ברחובות המרכזיים והעמוסים, ניידות משטרה איגפו אותו בפארק הסטודנטים ובמעשה גבורה מיוחד ניגש אליו מנהל גן החיות ואמר לו “סמי, הגיע הזמן לחזור הביתה” נתן לו יד, נכנס איתו לאוטו ויחד נסעו חזרה לגן החיות. מעשה זה נחשב לאמיץ במיוחד מכיוון שידוע ששימפנזים זכרים יכולים להיות אלימים.

הבריחה השניה

מעט לאחר שחזר לגן החיות, סמי החכם הצליח שוב לברוח מהכלוב, אך הפעם הוא ניגש קודם כל לחדר האוכל בגן החיות כדי לברר מה מנת היום. כשנכנס, עובדי גן חיות שהבחינו בשימפנזה הגדולה, נבהלו וקפצו מהחלון והוא בתנועות של ג'נטלמן, יצא באלגנטיות מהדלת. 

העובדים שלא הספיקו עדיין להירגע, הבחינו בו בא לקראתם וקפצו חזרה בבהלה פנימה מאותו החלון ממנו ברחו. 

כשסמי הבין שאין לו עם מי לשחק במתחם גן החיות, הוא החליט להמשיך את הסיור בעיר שנקטע ממש כמה ימים קודם לכן.
סופר שסמי התהלך באחד הרחובות הראשיים בעיר ומכוניות עצרו את נסיעתם ואנשים הסתכלו בתדהמה.

שרצה להשוויץ בכוחו, סמי עצר את אחת החשמליות ונדנד אותה במו ידיו מה שהשאיר את נוסעי החשמלית המומים. לבסוף עובדי גן החיות הצליחו לאגף אותו ברחוב קטן בזמן שההמון הרב הגיע למקום וקרא “סמי אנחנו איתך”, “סמי אתה אמיתי”, “סמי אל תרד”, “סמי אל תוותר”. עיתונאים מכל העולם סיקרו את האירוע וכינו אותו, אדם עם מצבי רוח, אדון גדול, מנהיג אלפא, אליל הילדים.

לבסוף אחרי שדיאלוג ובננות לא עזרו, הוחלט להרדים אותו לזמן קצר כדי להחזיר אותו לגן החיות. סמי התאושש במהרה ונהפך לאחד האורחים המבוקרים.
הוא חיי עד 1992 ולזכרו הונח פסל בדמותו בגן החיות.

צפו בחלק מהבריחה השניה כפי ששודרה בטלוויזיה המקומית:

גן החיות פתוח כל השבוע, אך שעות פתיחה מתעדכנות לפי אורך היום. מידע מעודכן באתר של גן החיות
כל יום בין השעות 09.00-18.00

שתפו את המקום עם חברים:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
אטרקציות נוספות שיכולות לעניין:

הצטרפו לסיורים שלנו!

ותכירו את העיר מהעניים של המקומיים

על מנת לספק חווית גלישה טובה יותר, אנו משתמשים בעוגיות.